Rozliczanie licencji za oprogramowanie i systemy

Kiedy niezbędne jest dokupienie licencji?

Standardowo do każdego środowiska Windows może się podłączyć jednocześnie dwóch użytkowników za pomocą tzw. Remote Desktop Service. Może się jednak okazać, że potrzebna jest większa liczba kont dostępowych - w takich sytuacjach należy dokupić stosowną licencję.

Rozważając zakup licencji Microsoft, należy wiedzieć, że w standardowym modelu użytkownik nabywa licencję o nazwie Client Access License (CAL). W środowiskach zwirtualizowanych odpowiednikiem tej licencji jest Subscriber Access License (SAL).

Ile kosztuje licencja SAL?

W Oktawave jedna licencja użytkownika kosztuje 25 zł netto miesięcznie i sprzedawana jest tylko w pakietach (jeden pakiet zawiera 5 licencji SAL).

Licencji SAL nie można obecnie kupić z poziomu panelu administracyjnego - aby je nabyć, należy skontaktować się z nami poprzez e-mail: sales@oktawave.com.

Licencje za oprogramowanie komercyjne

W Oktawave umożliwiamy użytkownikom zakup licencji komercyjnych na oprogramowanie wykorzystywane na naszej platformie. W związku z elastycznym modelem rozliczeń pojawia się wiele pytań dotyczących szczegółów tych rozliczeń. Poniższa tabela ma na celu rozwianie wszelkich wątpliwości. Prosimy o jej uważną lekturę.

Nazwa licencji

(G) Godzinowe/ (M) Miesięczne

Model rozliczania

Windows Server 2008 / 2012 / 2016, R2

G

1

MS SQL Server 2008 / 2012 / 2014, Web Edition / Standard Edition

M

3

Microsoft Exchange Standard / Standard Plus / Enterprise / Enterprise Plus

M

3

Microsoft Office Standard / Pro

M

3

Parallels Plesk Panel Web Admin / App / Pro / Host Edtition

M

4

Wsparcie techniczne premium Silver / Gold / Platinum

M

2

Wsparcie techniczne premium - opłata bazowa

M

4

Zdalny pulpit SAL - 5 sztuk

M

2

Red Hat Enterprise Linux

G

1

Modele rozliczania licencji:

  1. Naliczanie odbywa się w cyklu godzinowym. Opłata za licencję jest wliczona w cenę instancji zgodnie z naszym cennikiem dostępnym na stronie: https://oktawave.com/pl/produkty/cennik.

  2. Naliczamy całość za dany miesiąc bez względu na to, kiedy licencja została wykupiona. W przypadku działania instancji jedynie przez chwilę w danym miesiącu, naliczana jest cała kwota licencji. Jeśli serwer w danym miesiącu nie był włączany w ogóle, nie naliczamy żadnych kosztów.

  3. Naliczamy całość za dany miesiąc bez względu na to, kiedy licencja została wykupiona. W przypadku działania instancji jedynie przez chwilę w danym miesiącu, naliczana jest cała kwota licencji. Jeśli serwer w danym miesiącu nie był włączany w ogóle, nie naliczamy żadnych kosztów. Jeśli klasa instancji zostanie zwiększona, wtedy naliczona zostanie dodatkowo jedynie różnica w cenie pomiędzy nową licencją a starą. Zmniejszenie klasy instancji ma wpływ na cenę licencji od kolejnego okresu rozliczeniowego.

  4. Naliczana jest cała miesięczna kwota bez względu na to, kiedy instancja została uruchomiona oraz czy jest włączona, czy też nie.